Музеят на родопския карст е основан през 1980 г. в Чепеларе. Той притежава богата експозиция минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни, различни видове скали и пещерни образувания. Музеят има отдел по пещерна палеонтология, където са показани какви животни са обитавали пещерите, като например намерените кости на пещерни мечки в родопските пещери. Музеят притежава експонати от преди хиляди години. Най-старите експонати в музея са от Ягодинската пещера и са на повече от 6 000 години.
Музей на спорта и ските
Музеят на спорта и ските в град Чепеларе е основан през 1998 г., след като Екатерина Дафовска печели първия златен медал за България от зимна Олимпиада. Тук можете да се запознаете с победите на скиорите, развитието на ски спорта в града, с неговата богата история. Музеят е разположен в читалище Родопска искра. В него се съхраняват старите ски, обувки, наградите на състезателите и други спортни принадлежности от основаването на дружество Рожен, което е с над 100-годишна история.
Астрономическа обсерватория - Рожен
Астрономическа обсерватория - Рожен се намира в Родопите, над местността Рожен, от където и произлиза името й. Построена е на връх Дух, близо до Чепеларе и е официално открита на 13.03.1981 г. И до ден днешен е най-голямата астрономическа обсерватория на Балканите. Има шест телескопа. Отворена е за посещения, както дневни така и нощни.
Връх Снежанка
Връх Снежанка е разположен в Родопите, на 15 км от град Смолян. Със своите 1926 м е най-високият връх в района на рида Букова планина и на курорта Пампорово. На самия връх е изградена телевизионна кула, висока 156 метра, намираща се на височина 2082 метра. От кафето-панорама, което се намира на 2019 м височина, посетителите могат да се насладят на невероятен изглед.Твърди се, че сутрин при ясно време от терасите на кулата се разкрива гледка към Егейско море.
Орфеевите скали
До Орфеевите скали може да се стигне по добре маркирана, леснопроходима екопътека, започваща от връх Снежанка. Преходът до мястото е не повече от 15-20 минути. От тук се открива спираща дъха панорамна гледка към полегатите склонове на Родопите и Смолянските езера. Името на местността произлиза от легенда, според която митичния певец и музикант Орфей черпел вдъхновение за своята музика, съзерцавайки красивата гледка от тези скали. През топлите месеци мястото е подходящо за пикник и бране на гъби, плодове и билки.
Смолянски езера
Смолянските езера са пръснати по цялата долината на река Черна, до град Смолян. В миналото езерата са били повече от 20, но към настоящия момент са само 8. Езерата носят имена като Бистрото езеро, Мътното, Тревистото, Платеното, Милушевското, Османовия гьол, Силажа и Лагера. Местността, в която се намират езерата, е богата на поляни, като с това съчетание на поляни и езера, тя се превръща в уникално място за къмпинг.Тъй като става въпрос за група обекти и няма как да посочим конкретна локация, за локация на езерата избрахме място, от което се разкрива гледка към тях.
Чудните мостове
Чудните мостове са скален феномен, под формата на огромни мраморни арки, които свързват двата бряга на река Дълбок дол. Известни са още като Скалните мостове. Намират се в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи на 1450 метра надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк.Образувани са вследствие ерозионната дейност на пълноводната в далечното минало река. Към днешна дата има два известни мраморни моста. Големият е широк около 15 метра в по-широките части, дълъг почти 100 метра и се състои от три арки. Малкият мост е на 200 метра от големия, надолу по течението на реката - той е непроходим, дълъг 60 метра, с обща височина 50 метра, а само на арката - 30 метра.